Students

To search for a person or office, visit the official MIT Directory.

The following list includes only those ML students who have elected to be listed below. Students can update their Web display preference by logging into the ML Directory.

  • Madeleine Abromowitz
    Biomechatronics
  • Sigurdur Orn Adalgeirsson
    Personal Robots
  • Salman Ahmad
    Social Computing
  • Matthew Aldrich
    Responsive Environments
  • Santiago Eloy Alfaro
    Object-Based Media
  • Brian D. Allen
    Synthetic Neurobiology
  • Judith Amores Fernandez
    Fluid Interfaces
  • Oier Arino Zaldua
    Changing Places
  • Yadid Ayzenberg
    Affective Computing
  • James D. Barabas
    Object-Based Media
  • Xavier Benavides Palos
    Fluid Interfaces
  • Jacob Bernstein
    Synthetic Neurobiology
  • Ayush Bhandari
    Camera Culture
  • Benjamin Bloomberg
    Opera of the Future
  • Gregory Borenstein
    Playful Systems
  • Sophia Brueckner
    Fluid Interfaces
  • Samuel Calisch
    Center for Bits and Atoms
  • Amy Canham
    Camera Culture
  • Matthew Carney
    Center for Bits and Atoms
  • Fei Chen
    Synthetic Neurobiology
  • Sujoy Kumar Chowdhury
    Speech + Mobility
  • Hooyoung Chung
    Digital Intuition
  • Amy Chuong
    Synthetic Neurobiology
  • Andrea Colaco
    Speech + Mobility
  • Yaniv Corem
    Lifelong Kindergarten
  • Sasha Costanza-Chock
    Civic Media
  • Catherine D'Ignazio
    Civic Media
  • Dhairya Dand
    Fluid Interfaces
  • Sayamindu Dasgupta
    Lifelong Kindergarten
  • Yves-Alexandre de Montjoye
    Human Dynamics
  • Artem Dementyev
    Responsive Environments
  • Nick DePalma
    Personal Robots
  • Vivian Diep
    Viral Spaces
  • Karthik Dinakar
    Software Agents
  • Ermal Dreshaj
    Object-Based Media
  • Gershon Dublon
    Responsive Environments
  • Jorge Duro-Royo
    Mediated Matter
  • Jean-Francois Duval
    Biomechatronics
  • Micah Eckhardt
    Affective Computing
  • Kamal Farah
    Playful Systems
  • Champika Fernando
    Lifelong Kindergarten
  • Sean Follmer
    Tangible Media
  • Charles Fracchia
    Center for Bits and Atoms
  • Anette Freiin von Kapri
    Fluid Interfaces
  • Matthew Furtney
    Biomechatronics
  • Carlos Gonzalez Uribe
    Mediated Matter
  • Daniel Goodman
    Changing Places
  • Pragun Goyal
    Responsive Environments
  • Erhardt Graeff
    Civic Media
  • Scott Greenwald
    Fluid Interfaces
  • Jennifer Groff
    Lifelong Kindergarten
  • Miguel Guevara
    Macro Connections
  • Jason Matthew Haas
    Center for Mobile Learning
  • Mohammad Hadhrawi
    Changing Places
  • Caleb Harper
    Changing Places
  • Kasia Hayden
    Digital Intuition
  • Elliott Hedman
    Affective Computing
  • Felix Heibeck
    Tangible Media
  • Robert Hemsley
    Viral Spaces
  • Javier Hernandez Rivera
    Affective Computing
  • Valentin Heun
    Fluid Interfaces
  • David Hill
    Biomechatronics
  • Matt Hirsch
    Information Ecology
  • Charles Holbrow
    Opera of the Future
  • Alexis Hope
    Civic Media
  • Kevin Zeng Hu
    Macro Connections
  • Seth Hunter
    Fluid Interfaces
  • Abdulrahman Y. idlbi
    Lifelong Kindergarten
  • Hayato Ikoma
    Camera Culture
  • Damian Isla
    Cognitive Machines
  • Jennifer Jacobs
    Lifelong Kindergarten
  • Deepak Jagdish
    Macro Connections
  • Noah Jakimo
    Molecular Machines
  • Elena Jessop
    Opera of the Future
  • Sunny Jolly
    Object-Based Media
  • Achuta Kadambi
    Camera Culture
  • Cindy Hsin-Liu Kao
    Speech + Mobility
  • Markus Kayser
    Mediated Matter
  • Li Ke
    Changing Places
  • Steven Keating
    Mediated Matter
  • Siddharth Khullar
    Camera Culture
  • John Klein
    Mediated Matter
  • Rebecca Kleinberger
    Opera of the Future
  • Jacqueline M Kory
    Personal Robots
  • Jiun-Yih Kuan
    Biomechatronics
  • William Langford
    Center for Bits and Atoms
  • Hasier Larrea
    Changing Places
  • Jared Laucks
    Mediated Matter
  • Everett Lawson
    Camera Culture
  • Amir Lazarovich
    Viral Spaces
  • Oren Lederman
    Human Dynamics
  • Austin S. Lee
    Tangible Media
  • Jin Joo Lee
    Personal Robots
  • Julie Legault
    Playful Systems
  • Sang-won Leigh
    Fluid Interfaces
  • Daniel Leithinger
    Tangible Media
  • Taylor Levy
    Playful Systems
  • Natan Linder
    Fluid Interfaces
  • Samuel Luescher
    Tangible Media
  • Ankur Mani
    Human Dynamics
  • Brandon Martin-Anderson
    Changing Places
  • J Nathan Matias
    Civic Media
  • Brian Mayton
    Responsive Environments
  • Daniel Jonathan McDuff
    Affective Computing
  • David A. Mellis
    Lifelong Kindergarten
  • Laia Mogas-Soldevila
    Mediated Matter
  • Patrick E. Monahan
    Program in Media Arts and Sciences
  • Robert R. Morris
    Affective Computing
  • Philippa Mothersill
    Object-Based Media
  • Nikhil Naik
    Camera Culture
  • Palash Nandy
    Personal Robots
  • Savannah L Niles
    Viral Spaces
  • Lisa Nip
    Molecular Machines
  • Daniel Novy
    Object-Based Media
  • Jude Mwenda Ntabathia
    Civic Media
  • David Nunez
    Personal Robots
  • Jifei Ou
    Tangible Media
  • Wei Pan
    Human Dynamics
  • Alisha Panjwani
    Lifelong Kindergarten
  • Sheng-Ying (Aithne) Pao
    Changing Places
  • Prashant Patil
    Center for Bits and Atoms
  • Will Patrick
    Mediated Matter
  • Laura Perovich
    Object-Based Media
  • Benjamin Peters
    Mediated Matter
  • Arthur J Petron
    Biomechatronics
  • Pol Pla i Conesa
    Fluid Interfaces
  • Edwina Portocarrero
    Object-Based Media
  • Jie Qi
    Responsive Environments
  • Travis Rich
    Viral Spaces
  • Philipp Robbel
    Personal Robots
  • David Robert
    Playful Systems
  • Florent Robic
    Human Dynamics
  • Luc Rocher
    Human Dynamics
  • Ricarose Roque
    Lifelong Kindergarten
  • Eric Rosenbaum
    Lifelong Kindergarten
  • Spencer Russell
    Responsive Environments
  • Reza Safai-Naeeni
    Biomechatronics
  • Akane Sano
    Affective Computing
  • Guy Satat
    Camera Culture
  • Dan Sawada
    Viral Spaces
  • Philipp Schoessler
    Tangible Media
  • Jonathon Seaton
    Camera Culture
  • David Moinina Sengeh
    Biomechatronics
  • Srishti Sethi
    Lifelong Kindergarten
  • Anirudh Sharma
    Fluid Interfaces
  • Roy Shilkrot
    Fluid Interfaces
  • Daniel Smilkov
    Macro Connections
  • Samuel Spaulding
    Personal Robots
  • Jonathan Speiser
    Viral Spaces
  • Misha Sra
    Speech + Mobility
  • Matthew Stempeck
    Civic Media
  • Yoav Sterman
    Mediated Matter
  • Lijun Sun
    Human Dynamics
  • Giovanni Talei Franzesi
    Synthetic Neurobiology
  • Sheng Kai Tang
    Tangible Media
  • Basheer Tome
    Tangible Media
  • Tiffany Tseng
    Lifelong Kindergarten
  • Akito Van Troyer
    Opera of the Future
  • Soroush Vosoughi
    Cognitive Machines
  • Che-Wei Wang
    Playful Systems
  • Chunglin Wen
    Camera Culture
  • Adam M. Whiton
    Personal Robots
  • J. Ira Winder
    Changing Places
  • Cassandra Xia
    Fluid Interfaces
  • Xiao Xiao
    Tangible Media
  • Shuo Yan
    Fluid Interfaces
  • Hye Soo Yang
    Speech + Mobility
  • Lining Yao
    Tangible Media
  • Genzhi Ye
    Camera Culture
  • Polychronis Ypodimatopoulos
    Viral Spaces
  • Amy Yu
    Macro Connections
  • Jia Zhang
    Social Computing
  • Hang Zhao
    Camera Culture
  • Nan Zhao
    Responsive Environments